Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,34 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,1 g, morganiterna med nagg på kuletterna.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Bow Wow Wow, mått ca 5,5x4,1 cm, vikt 19,0 g, originaletui.
RING, 18K guld, 14K guld, silver, granater, stl ca 18,25 mm, vikt 12,5 g, granater med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, South Seapärlor, ca 13,5x11,5 mm, höjd 36 mm, vikt 6,4 g, krokar.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, bergkristall 20,2 ct, emalj, rosa tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 1,95-2,00 ct, ca TW(G)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca River-W(E-H)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, dropp - och prinsesslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW/VS-SI, hjärtan, höjd 8,5 mm, vikt 2,8 g, stift.
BROSCH, 18K guld, 27 fasetterade rubiner ca 6,56 ctv, längd 5 cm, vikt 9,4 g, rubinerna har ytdefekter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade rubiner ca 0,50 ctv, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, oval cabochonslipad rubin ca 3,22 ct, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, rubinen har ytdefekter.
RING, 18K guld, cabochonslipad obehandlad burmesisk rubin ca 1,35 ct, Swedish Gem Lab report GR00690-14021, Kaplans Safir, Stockholm 2021, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, rubinen har små nagg och inneslutningar som når ytan.
BROSCH, 18K guld, 32 fasetterade rubiner ca 2,33 ctv, längd 2,5 cm, vikt 5,6 g, rubinerna har ytdefekter.
HÄNGE MED KEDJA, hjärta, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 25 mm, kedja 44 cm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, vikt 4,6 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, vikt 3,0 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-Cr/P, diam 22 mm, kedja 49 cm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 20 mm, vikt 3,2 g, stift.