Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 13,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade smaragder ca 1,30 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, stift, höjd 11,8 mm, vikt 4,9 g, smaragd med nagg och inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter ca 6,5 mm, vikt 1,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, varav mittstenen ca 0,18 ct, ca TW-W/VVS-SI, storlek 17 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 13,75 mm, vikt 8,3 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, varav mittstenen ca 0,17 ct, ca TW-W/VVS-SI, storlek 17 mm, vikt 2,9 g, mittstenen med nagg på kulett.
ARMBAND, 18K/14K/10K guld, olika berlocker, längd 19,5 cm, vikt 64,5 g, en berlock är förgylld.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K roséguld, rubellit 4,77 ct, briljantslipade diamanter 1,12 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g, små nagg på rubelliten
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12 - 12,25 mm, briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W-Ca/SI, stift, höjd 38 mm, vikt 12,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, ovalslipad granat 33,62 ct, briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 17,3 g.
RING, 18K guld, rubiner, safr, smaragd, diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,25 mm, vikt 9,5 g, slitna fasettkanter, smaragden är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, stift, höjd 44 mm, vikt 5,5 g.
ELON ARENHILL, ring, 18K vitguld, briljant- , äldre briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS-P, Malmö 1975, stl 15,75 mm, vikt 10,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.(d)
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 6,8 g.