Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
TENNISARMBAND, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,67 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 10,3 g, flera diamanter med nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld med oval rubin 0,60 ct, 18 briljanter 0,24 ctv W/SI, storlek 16,75 mm , vikt 4,1 g
COLLIER, 18K guld, 16 st baguett och prinsesslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 43-46 cm, vikt 4,9 g, mindre nagg på rondister.
TENNISARMBAND, 18K guld, 59 st briljantslipade diamanter ca 5,30 ctv, ca TW-W/SI, längd 18 cm, vikt 10,1 g, några diamanter med nagg på kulett samt ytdefekter.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, 2 st rosenslipade diamanter ca 0,98 ctv samt 60 st 8kant slipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-Cr/VS-SI, 2 hängen, längd 40 cm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW/VS1, 20 safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 73 st briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,1 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 4,1 g.
GEORGE LEDERMAN, älg, 18K guld/vitguld, matterad yta, rubiner, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stämplad Craig Drake, New York, mått 44x31 mm, vikt 20,6 g.
BROSCH, 18K guld, cabochonslipad ametist, odlade pärlor ca 2,5-4 mm, mått 12,4x4,5 cm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 18K guld/platina, rosenslipade diamanter, odlad pärla ca 3,3 mm, längd 42,5 cm, vikt 7,2 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan och nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1964, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, två diamanter har kulettfasett.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, odlade pärlor ca 4,4-5,8 mm, längd 42 cm, vikt 20,1 g.