Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
ARMBAND, 18K guld / vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W-Ca/SI, längd 17 cm, vikt 10,5 g.
STELT ARMBAND, 18K guld/silver, mabépärla ca 10 mm, rosenslipade diamanter, Guld & Silversmedjan H. Svensson, Stockholm 1965, stl 6,3x5,5 cm, vikt 39,4 g, omarbetad.
RING, 18K vitguld, briljant- och prinsesslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 diamanter ca 2,00 ctv, (34 briljanter och 4 navetter), ca Cr-TCa/SI-P, stift, längd 2,5 cm, vikt 6,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS, rubiner ca 0,50 ctv, Waldemar Ateljé, Skara 1975, längd 5,5 cm, vikt 12,7 g.
HELALLIANSRING, platina, 23 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS, C G Hallberg, Stockholm 1951, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS1, 42 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, liten spricka i ringskenan, mittstenen har tjock rondist och stor natural vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 23 briljant- och åttkantslipade diamanter 1,31 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-P, Gunnar Alp, Stockholm 1963, stl ca 16,75 mm, vikt 8,1 g, trasig ringskena, 1 diamant skadad.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 15 trapets- och briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 32 x 20 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/silver, 2 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCr(G-I/VS, rosenslipade diamanter, diameter 8,3 mm, vikt 3,3 g, stift, mittstenarna med nagg, några rosenstenar med nagg och skador.
RING, 18K guld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 12,4 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv ca Cr(J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,43 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
FABERGÈ, ring, 18K guld, röd-brun emalj, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, nr 44/300, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g.
RING, 14K guld, navetteslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW, 1 nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar, 14 baguetteslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 1,02 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, något ovala, längd ca 2 cm, bredd ca 1,9 cm, huggies, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, 60 briljanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, diameter ca 1 cm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,5 g.