Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser, rosa/lila granater, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 24,8 mm, vikt 12,7 g, två diamanter med skador.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade peridoter ca 6,16 ctv, 48 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 12,2 mm, vikt 4,3 g, en diamant är skadad.
BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 2,40 ctv, längd 70 mm, vikt 9,3 g, reparerad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade rubiner 13,4 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, skruvmekanism, höjd 18 mm, vikt 9,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade pärlor ca 12x10 mm, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS-SI, krokar, höjd 27 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, citrin, ametist, bergkristall, briljantslipade diamanter ca Cr/P, stift, höjd 60 mm, vikt 11 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 36 mm, vikt 7,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI, stift, höjd 57 mm, vikt 13,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten med små nagg på rondisten, nagg på kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rund-, navette - och droppslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 8,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1987, höjd 8,0 cm, vikt 29 g, stift.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,87 ct, Tca(K)/skada vid rondist i övrigt väldigt små inneslutningnar, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, mindre nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,5 g, en diamant med mindre poleringsdefekt.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/P, längd 46,5 cm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 8,3 g, diamanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 5,0 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,9 g.