141 - 160 av 302
1...789...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkoser, rosa/lila granater, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 24,8 mm, vikt 12,7 g, två diamanter med skador.

Utrop: 12 200 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade peridoter ca 6,16 ctv, 48 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 12,2 mm, vikt 4,3 g, en diamant är skadad.

Utrop: 13 200 kr

BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 2,40 ctv, längd 70 mm, vikt 9,3 g, reparerad.

Utrop: 15 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade rubiner 13,4 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, skruvmekanism, höjd 18 mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 13 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade pärlor ca 12x10 mm, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS-SI, krokar, höjd 27 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 8 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, citrin, ametist, bergkristall, briljantslipade diamanter ca Cr/P, stift, höjd 60 mm, vikt 11 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 36 mm, vikt 7,8 g, stift.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI, stift, höjd 57 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten med små nagg på rondisten, nagg på kuletterna.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rund-, navette - och droppslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 8,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1987, höjd 8,0 cm, vikt 29 g, stift.

Utrop: 66 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,87 ct, Tca(K)/skada vid rondist i övrigt väldigt små inneslutningnar, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, mindre nagg på rondisten.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,5 g, en diamant med mindre poleringsdefekt.

Utrop: 4 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.

6 000 kr

Utrop: 6 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.

19 600 kr

Utrop: 21 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/P, längd 46,5 cm, vikt 3,1 g.

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 27 mm, vikt 8,3 g, diamanter med nagg på kulett.

6 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 5,0 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,9 g.

9 900 kr

Utrop: 10 800 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 1,86 ct, nagg och skador.

750 kr

Utrop: 800 kr

RING, platina, 24 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 12,6 g.

Utrop: 11 000 kr