Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
RING, 18K vitguld, rubin ca 1,35 ct, 2 gammal - och 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Atelier Ajour, Stockholm 1969, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, rubinen har ett mindre nagg på rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rosa safir ca 1,14 ct, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, safiren med nagg på undersidan.
RING, 18K guld, ametist ca 14,0 ct, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, inre ringskena, ametisten har ett nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir ca 2,18 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,1 g, stift, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,19 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, E A Thomasson, Stockholm 1977, stl 18 mm, minimalt nagg på kuletten, diamant med stort bord och låg krona.
RING, 18K guld, rundfasetterad bergskristall, B Hallberg, Köping 1970, stl 18 mm, vikt 16,6 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad akvamarin ca 15.22 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 2,0 ct, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren med mindre nagg och inneslutningar som når ytan, ringen är någon skev.
RING, 14K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, öppningsbar, antik men omarbetad med senare ringskena, stl 17,5 mm, vikt 12,2 g, tennlödningar, limrester.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad gul safir ca1,91 ct, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca W/SI2, bajonettlås, hänget går att använda som brosch, längd 45 cm, vikt 24,7 g.
DOSA, 18K guld, sköldpaddsskal med inläggningar av guld, antik, 1800-tal, diameter 6,2 cm, höjd 2,5 cm, vikt 37,8 g, visst slitage och en liten skada på sköldpaddsskalet, några inläggningar saknas, liten spricka i ena guldringen.
LORGNETTE, silver/14K guld, safirer, rubiner, smaragder, odlade pärlor, längd 11 cm, vikt 31,2 g, glaset med nagg och fin spricka.
HÄNGE/BROSCH, påfågel, 14K guld, odlade pärlor, cabochonslipade rosa safirer, 4,5x4,5 cm, vikt 33,6 g, safirer med inneslutningar som når ytan, små nagg samt visst slitage, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W/VS, stift, höjd 7,5 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade rubiner, 56 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 31 mm, vikt 7,6 g, stift, en rubin med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med nagg.