121 - 140 av 302
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022

Klubbad för

RING, 18K vitguld, rubin ca 1,35 ct, 2 gammal - och 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Atelier Ajour, Stockholm 1969, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, rubinen har ett mindre nagg på rondisten.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rosa safir ca 1,14 ct, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, safiren med nagg på undersidan.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K guld, ametist ca 14,0 ct, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, inre ringskena, ametisten har ett nagg.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir ca 2,18 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 12 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,1 g, stift, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,19 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, E A Thomasson, Stockholm 1977, stl 18 mm, minimalt nagg på kuletten, diamant med stort bord och låg krona.

Utrop: 370 000 kr

RING, 18K guld, rundfasetterad bergskristall, B Hallberg, Köping 1970, stl 18 mm, vikt 16,6 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad akvamarin ca 15.22 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,4 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 2,0 ct, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren med mindre nagg och inneslutningar som når ytan, ringen är någon skev.

Utrop: 13 200 kr

RING, 14K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, öppningsbar, antik men omarbetad med senare ringskena, stl 17,5 mm, vikt 12,2 g, tennlödningar, limrester.

Utrop: 8 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad gul safir ca1,91 ct, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca W/SI2, bajonettlås, hänget går att använda som brosch, längd 45 cm, vikt 24,7 g.

Utrop: 27 500 kr

DOSA, 18K guld, sköldpaddsskal med inläggningar av guld, antik, 1800-tal, diameter 6,2 cm, höjd 2,5 cm, vikt 37,8 g, visst slitage och en liten skada på sköldpaddsskalet, några inläggningar saknas, liten spricka i ena guldringen.

Utrop: 11 000 kr

LORGNETTE, silver/14K guld, safirer, rubiner, smaragder, odlade pärlor, längd 11 cm, vikt 31,2 g, glaset med nagg och fin spricka.

Utrop: 7 700 kr

HÄNGE/BROSCH, påfågel, 14K guld, odlade pärlor, cabochonslipade rosa safirer, 4,5x4,5 cm, vikt 33,6 g, safirer med inneslutningar som når ytan, små nagg samt visst slitage, svaga fattningar.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W/VS, stift, höjd 7,5 mm, vikt 3,1 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade rubiner, 56 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 31 mm, vikt 7,6 g, stift, en rubin med nagg.

Utrop: 18 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 10 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade citriner och prasiolier 29,87 ctv, 132 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 40 mm, vikt 13,7 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr