Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
COLLIER, silver, 14K guld, rosenslipade och åttkantslipade diamanter, pärla, längd ca 45 cm, vikt 11,5 g, diamanter med skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, Cape/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad ljus orangegul safir ca 3,63 ct, Swedish Gem Lab report GR00675-14006, 20 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Sven Seblings Juvelatelje, Göteborg 1974, stl 17 mm, vikt 9,0 g, safiren har små nagg vid rondisten.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 5,6 mm, längd ca 17,5 cm, säkerhetskedja, vikt 22,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6-6,5 mm, lås i 14K vitguld, odlad pärla, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 56 cm, vikt 62,3 g, extra distanser och pärlor för tillverkning av armband medföljer.
RING, 18K vitguld, 6 smaragder ca 0,33 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant och prinsesslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 10,6 g, 2 diamanter är skadade.
DAHLGREN & CO, collier, 18K guld, ametist, pärlor, Malmö 1920, längd 41 cm, vikt 8,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,79 ctv, TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,65 ctv, TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca W/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 2,88 ct, TCa(L)/SI1, liten kulettfasett, natural på rondisten och repa på kronan.
BESTICKSERVIS, silver, 38 delar, modell Uppsala, 12 bordsgafflar, 11 bordsknivar, 12 bordsskedar, 3 smörknivar, MGAB, Uppsala 1970-tal, totalvikt 1843,7 g, i lindor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, enstaka P, längd 18,5 cm, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-CR/VS-P, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, behandlad ovalslipad rosa safir ca 1,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin 26,09 ct, briljantslipade diamanter 0,69 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 14 g.