Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca W-CR/SI, stl 17 mm, vikt 3,6 gram.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, nagg på kuletten.
ARMBAND, förgyllt silver, ametister, fröpärlor, säkerhetskedja, 61x51 mm, vikt 17,7 g.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,48 ct, ca TW(G)/VVS, stift, vikt 0,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, venezia, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, längd 45 cm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, mindre briljanter ca 0,38 ctv, stift, vikt 2,5 g, de större diamanterna har nagg vid kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/SI2-P1, mindre briljanter ca 0,19 ctv, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,66 ct, ca Cr(J)/SI2, 6 rosenslipade diamanter, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1956, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
ARMRING, 18K guld, Erik Thomassons Guld- och Juvelfirma, Stockholm 1941, diameter 57 mm, vikt 33,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/VS-P, Stockholm 1934, stl 17,5 mm, vikt 2 g, tunn ringskena, sliten fattning.
BROSCH, fjäril, krysoberyller, emalj, granater, pärlor, längd 33 mm, vikt 7 g, emaljskador, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,25 - 6,75 mm, lås i 18K guld med granat och pärlor, längd 45 cm, vikt 12,6 g.
BROSCH, 18K guld, miniartyrmålning, Gustav Möllenborg, Stockholm 1903, höjd 33 mm, vikt 10,2 g, målningen med skador.