Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,65 ct, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, safiren med nagg och slitage.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren med nagg och slitage.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
BROSCH, 14K guld/platina, safirer, gammal - och äldre briljantslipad diamanter, vikt 3,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, längd 32 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade pärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 12 mm, vikt 2,4 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall, 2 luppar med 10x resp. 20x förstoring, längd 5,5 cm, plastetui.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, maxkapacitet 500 g, storlek ca 12,7 x 7,7 cm, vikt 120 g.
COLLIER, färgbehandlad kvarts, bland annat agat, trädd på tråd, utan lås, längd ca 78 cm.
COLLIER, blandade färgade pärlor, diskformade, ovala och barocka, krackelerad kvarts, trädd på tråd, utan lås, längd ca 70 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, markasiter, granater och imitation av lapis lazuli, stift, längd 54 mm, vikt 10,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3-6,6 mm, kullås i silver, längd 48 cm, knutet, vikt 22,4 g.
BROSCHER, 2 st, gul metall, fasetterade granater, fröpärlor, mått 2,2x36,0 cm och 3,3x3,3 cm, vikt 14,5 g.