Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
SMYCKESSET, brosch och örhängen, silver, delvis förgyllt, Norge, höjd på broschen 75 mm, höjd på örhängena 38 mm, skruvmekanism, totalvikt 14,6 g, 1 del saknas på broschen.
SÄKERHETSNÅL, 18K guld/gulmetall, 4 gammalslipade diamanter, 5 rubiner, längd 35 mm, vikt 1,6 g, nagg.
BOKMÄRKE OCH BROSCH, silver, emalj, student, höjd på bokmärke 88 mm, höjd på brosch 23 mm, totalvikt 11,42 vikt.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 0,9 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
COLLIER, kulor av jaspis och större diskar av fossiliserad korall, mindre kulor och lås i vitmetall, längd 53 cm, vikt 93 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, droppformad färgad pärla ca 8,0 x 10 mm, pansarlänk 45 cm, vikt 2,4 g.
COLLIER, grå och rosa färgade sötvattenspärlor, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på tråd utan knutar, längd ca 52 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,1 g, 1 snurrebuss i silver.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalfasetterad 5,35 ct, mått 11,55 x 9,93 x 5,12 mm, små nagg, ytliga inneslutningar på undersidan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 2 g, storleksändrad, lödningar, diamanten med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 st blå safirer 0,75 ctv, 24 briljanter 0,18 ctv, G(TW)/VS, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g.