Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad safir ca 0,54 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-TCa/P, längd 41 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalfasetterad rubin ca 0,28 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/P, höjd 12 mm, kedja 41 cm, vikt 1,7 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 0,31 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2 g, ytliga inneslutningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad safir ca 0,95 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCa/P, längd 41 cm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,51 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 12 mm, längd på¨kedjan 46 cm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld med 19 briljanter 0,23 ctv TW-W(G-H)/SI storlek 16,25 mm, vikt 1,6 g
KUPITTAAN KULTA, silver, Finland, Elis Kauppi, 5,8 x 3,0 cm, vikt 6,0 g, nålen har skadad yta.
BROSCH, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, rosenslipade diamanter, odlad pärla, mått 3 x 2,5 mm, vikt 5,5 g, ett par diamanter med nagg.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson, Göteborg 1992, höjd 15 cm, vikt 377,0 g, fylld botten.
RING, 14K vitguld, briljant-, åttkant-, och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCa/P, stl 16 mm, vikt 5,0 g, flera diamanter med nagg och skador.