Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stift, vikt 1,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, fasetterade safirer, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, några safirer med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 12 mm, vikt 2,5 g,
PÄRLCOLLIER, med hänge/brosch, 18K/14K guld, miniatryporträtt, blå emalj, odlade pärlor ca 4,0-4,2 mm, lås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 21,3 g, nål i vit metall.
SMYCKESET, 2 par örhängen och ring, gul metall/silver, fasetterade granater, fröpärlor, stl 17,5 mm, skruvmekanism, vikt 12,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, droppformad färgad pärla ca 7,6 x 8,9 mm, pansarlänk 45 cm, vikt 2,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver och emalj, jaktmotiv med man och kvinna till häst, kedja och stav, diameter ca 18 mm, vikt 9,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, motiv med svart klöver, mått ca 19 x 16 mm, vikt 10,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, stift, vikt 1,7 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, maxkapacitet 500 g, mått ca 12,7 x 7,7 cm, vikt 114 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 15 mm, diskformade, vikt 8,6 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, diamanterna har nagg och skador, slitna fattningar.
HÄNGE, 18K guld, rubiner, safir, 48 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, W-Cr/VS-SI, mått 2,0x3,2 cm vikt 6,7 g, några diamanter har nagg, en skadad diamant.