Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade barocka pärlor, lås i silver med paste, längd 54 cm, knutet, vikt 29,5 g.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalfasetterad 1,18 ct, mått 6,9 x 5,9 x 2,8 mm, i ask, ytlig inneslutning.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca W/VS, 1 åttkant- och 3 briljant och en åttkantslipad slipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, Guldvarufabriken Hugo Ohlsson 1972, Helsingborg, vikt 5,5 g, nagg på kuletten på den stora stenen.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 3,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 19 mm, vikt 11,9 g, slitage, safir med slitna fasetter och nagg, en diamant är trasig, en diamant är skadad.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, smaragd, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, smaragden är skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCape/SI-P, antik, Sverige 1913, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, svaga fattningar.
CAMÉBROSCH, silver, troligen bakelit, C E Halldin, Kopparberg 1896, höjd 66 mm, vikt 47,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantsliapde diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g, 1 snurrebuss i sterlingsilver, gummistoppers.
ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8,5 mm, vikt 2,5 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 9 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ctv, TW/VVS, nedsliten fattning, vikt 2,1 g.