Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
ARMRING, silver, dekor med rosor, svensk importstämpel, 65x70 mm, vikt 34,5 g, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, GIA laserinskription 5146638176, stl 17,25 mm, Kaplans, vikt 3,3 g, diamanten sitter lös i fattningen, gravyr.
ALEXANDER DALLIMAN, brosch, silver, niello, St Petersburg 1800-talets slut, längd 57 mm, vikt 8,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, tahitipärlor, pärlor ca 11 mm, pärlorna är borrade, barocka, ytfel, krokar, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca LY-LB, SI-P, stift, vikt 0,7 g, ena diamanten är skadad.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,34 ctv ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 6,4 g, Stockholm 1994, skadad sten.
RING, 18K guld, smaragd, 16 briljanter ca 0,27 ctv ca W/SI, stl 16 mm, Kurt Ribbhagen 1988, vikt 7,9 g, skadad sten.
RING, 18K guld, lapis lazuli, smaragder ca 0,23 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g, smaragderna med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,21 ctv, ca Ca(M)/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g, diamanten har skada och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, fasetterad blå safir, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, ca 0,10 ct, ca W/SI, höjd 9 mm, vikt 0,6 g, nagg på kuletten.