Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
COLLIER, 14K guld/silver, flerfärgad emalj, kulor av opal, fasetterad bergskristall, Rysk stämpel på ägget, längd 37 cm, vikt 8,2 g, en bergskristall saknas.
BROSCH, 9K guld, fjäril, rubiner, fröpärlor, mått ca 1,3x 2,0 cm, rörlig, vikt 1,3 g, en rubin har skadad.
ARMBAND, 9K guld, rosa och blå safirer, längd 16 cm, vikt 9,9 g, flera safirer har inneslutningar, nagg och skador.
GOLDEN LADY, collier, 18K guld, stål, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, längd 41 cm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLIER, odlade pärlor ca 6,6-6,8 mm, lås i silver, längd 52 cm, knutet, vikt 24,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Stjärnringen, stl 19,25 mm, vikt 2,4 g, 1 klo sned.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TW/VS, höjd 11 mm, venezialänk 42 cm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-SI, mått 11,7x21,9 cm, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct enligt gravyr, ca J/VS, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g, små nagg på rondist.