Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, 2 par, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 10,2 mm samt 5,3 mm, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g, en diamant med skada/nagg.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, strass, stift, diameter 19 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/SI, höjd 15 mm, huggies, vikt 1,6 g.
HÄNGE, silver, bergkristall, Victaor Janson, Lindesberg 1976, höjd 55 mm, vikt 25,8 g, bergkristall något lös i sin fattning.
ISAC COHEN, ring, silver, bergkristall, Galerie 22, Stockholm 1964, stl 15,75 mm, vikt 6,4 g. (d)
ALTON, collier, brons, natursten, K-E Palmberg, höjd 8 cm längd på kedjan 72 cm, vikt 49,1 g.
SEPPO TAMMINEN, hänge med kedja, brons, Finland, höjd 7,2 cm, längd på kedjan 60 cm, vikt 16,6 g.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade pärlor ca 8,4-9,3 mm, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI, fasetterade safirer, längd 37 cm, knutet, vikt 155,7 g, flera safirer har nagg och skador, tre safirer saknas.
ARMRING, 18K guld, korall, svart emalj, rosensliade diamanter, ljusterbar storlek, vikt 5,8 g.