Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K roséguld, referensnummer EUL604, stl 17, vikt 32,8 g, skruvmejsel, smyckespåse, originaletui, ytterask, rengöringskit.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca Light Brown-Fancy Yellowish Brown/SI-P, höjd 15 mm, vikt 3,6 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K guld, safir, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca W/VS, stl 15,75 mm, Kenneth Magnell 1996, vikt 7,1 g, litet nagg på diamantens kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VS1, Gia inskription på rondisten 7228617153, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
ELON ARENHILL, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, blå safir, stl 17 mm, Malmö 1999, vikt 8,1 g, gravyr.
ARMRING, 18K vitguld/roséguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 5,5x4,5 cm, vikt 5,1 g.
BREUNING, armring, förgyllt sterlingsilver, Tyskland, bredd 34 mm, stl 6,5x5,0 cm, vikt 36,6 g.
BREUNING, manschettknappar, rodierat sterlingsilver, onyx, Tyskland, mått 15,3x11,4 mm, vikt 16,1 g.
BREUNING, collier, sterlingsilver, silkesband, mörk pärlemor, Tyskland, mått 42x17 mm, längd 44 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, mindre briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 2,2 g, några enstaka diamanter med mindre nagg.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, pärlemor, Tyskland, höjd 36 mm, vikt 10,0 g, stift.
RING, 18K vitguld, 230 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt11,1 g.
RING, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flandersslipade diamanter 1,45 ctv, TCr(I)/VS1-VS2, 2 IGI certifikat 478198218 samt 478198213, stift, vikt 1,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stift, vikt 1,3 g, en av de större diamanterna med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, diameter 17 mm, längd 40-42 cm, vikt 2,7 g.