Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, TW-Cr(G-J)/SI, ca 18 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, stift, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 40 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17+ mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantlipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, höjd 28 mm, vikt 2,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vit/roséguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,73 ct ca TW/VS, höjd 26 mm, vikt 2,3 g, stift.
COLLIER, 18K guld, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 43,5 g
COLLIER, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca Ca/VS, vikt 10,8 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Blonde, silver, svart tygband, längd 96 cm, vikt 9,1 g, repor på baksidan.
HÄNGE, 18K vitguld, trilliantslipad svart diamant ca 1,50 ct, briljantslipad diamant ca 0,10 ct,ca W/VS, Hellströms Guld, Stockholm 2013, höjd 16 mm, vikt 1,3 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,05 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, blå topas ca 14,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, signerad, Stockholm 1983, stl 17,5 mm, vikt 13,3 g, ropas med små nagg och något slitna fasettkanter. (d)
COLLIER, sterlingsilver, delvis oxiderat , "Tulips", Buchwitc Design, längd 80 cm, vikt 28,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 24 mm, vikt 7,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, vikt 3,6 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,6 g, stift.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 0,74 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 1,9 g, stift.