Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021
ROBBERT, armband, sterlingsilver, genombruten dekor, Trosa 1974, längd 17,5 cm, vikt 43,0 g.
RING, sterlingsilver, bergkristall ca 16 ct, Stardust Collection, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g.
ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, ametister 9,26 ctv, emalj, krokar, Mandelstam, höjd 28 mm, originalask.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1951, längd 20 cm, vikt 17,7 g. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1944, längd 18,5 cm, vikt 19,8 g. (d)
RING, 18K roséguld, ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 4,94 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,62 ct, ca W-Cr/SI-P, mittdelen är rörlig, stl17,25 mm, vikt 9,4 g.
SKÅL, silver, hamrad yta, vågbandsbård, GAB, Eskilstuna 1990, höjd 75 mm, diameter 131 mm, vikt 267,8 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, förgyllt silver, pentagonformade, bredd ca 22 mm, saknar årstämpel, Lund, vikt 16,3 g, signerade.
RING, 18K guld/vitguld, smaragd, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1963, höjd 22 mm, stl 15,75 mm, vikt 11,5 g, smaragden har inneslutning som når ytan.
RING, silver, rökkvarts, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1963, höjd 21 mm, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g, rökkvartsen har nagg på toppen.
RING, silver, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1963, höjd 11,5 mm, stl 15,5 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW/P, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, bredd 21 mm, stl 15 mm, vikt 6,5 g, den gammalslipade diamanter har inverterad natural på kronan.
CARTIER, ring, 18K guld, Frankrike, 1997, refnr H16430, stl 47 (15 mm), vikt 11,6 g, visst slitage.