Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 11 oval - och droppslipade smaragder ca 3,9 ct, briljantslipade diamanter ca 3,92 ctv, ca TW-Tcr/VS-P, höjd 85 mm, vikt 24,5 g, stift/clips.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10 mm, ovalslipade safirer ca 0,81 ctv, trapets - och briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca W--Ca/SI-P, höjd 65 mm, vikt 7,5 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/VS, längd 58 cm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 6 mm, vikt 2 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 47,1 g, en diamant har nagg, smaragderna har inneslutningar som når ytan och nagg.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, ca 22 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, stift, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,34 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljanter ca 1,97 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd ca 25 mm, innerdiameter (bredden) ca 16 mm, vikt 7,6 g, någon enstaka diamant med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, längd ca 25 mm, innerdiameter (bredden) ca 16 mm, vikt 7,4 g, någon enstaka diamant med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, mindre briljanter ca 0,38 ctv, stift, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljanter ca 0,42 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa(H-J)/SI, stift, vikt 2,1 g, några enstaka diamanter med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca River-W/VVS-VS, diameter 5,7 mm, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, mindre briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, stift, vikt 2,2 g, ena större diamanten med en del nagg.
GEORGE LEDERMAN, älg, 18K guld/vitguld, matterad yta, rubiner, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stämplad Craig Drake, New York, mått 44x31 mm, vikt 20,6 g.