Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
K ANDERSON, skål, silver, hamrad yta, på fyra fötter, Stockholm 1920, höjd 9,8 cm, diameter 14,5 cm, vikt 309,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,93 ct, W(H)/VS2, GIA laserinskription 1126378617, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g, gravyr, kopia på GIA Diamond Dossier.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-8,9 mm, lås i 18K guld, briljant-, baguette- och navetteslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, längd 39,5 cm, vikt 41,8 g.
RING, 18K guld, briljant, carré och baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-P, stl 15 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, emalj, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 14,25 mm, vikt 8,6 g emaljskador.
RING, 18K guld, Orm, blå emalj, 2 diamanter ca 0,02 ctv, stl 16 mm, vikt 5,4 g, visst slitage.
RING, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 7,7 g, slitna fattningar, enstaka diamantert med nagg, rubiner med nagg och skador.
Accessoarer Pennor
HALLBERGS, penna, 18K guld, Stockholm 1916, längd ink ring 9 cm, vikt 10,3 g, bucklor.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, turkoser, korall, Sven Uno Nyström, Sundbyberg 1959, höjd 70 mm, vikt 34,9 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor ca 6,8 mm, bergkristall, Ceson, Göteborg 1962, höjd 55 mm, diameter105 mm, cikr 72,7 g, bergkristall med nagg.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, bergkristall, Martin Öhman, Lycksele 1964, höjd 50 mm, diameter 120 mm, vikt 91,9 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, ametister, odlade pärlor ca 5,9-6 mm, Pege för Alton, Falköping 1968, höjd 50 mm, diameter 100 mm, vikt 70,5 g, etui.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, Serpentin, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, mabépärla, 4 gammalslipade diamanter, pärla 13,8 mm, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 9-18K vitguld, South Seapärlor ca 12,5-13 mm, trapets - och briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 42 mm, vikt 20,3 g, clips, några diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 baguette - och 286 briljantslipade diamanter ca 3,11 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 39 mm, vikt 13 g, stift/clips.