Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater, svart, emalj, buttonformade pärlor, antika, Franska stämplar, höjd 50 mm, vikt 10,7 g, skruvmekanism, emaljskador, en av de större granaterna rör sig i fattningen.
GUCCI, collier, Chiodo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, kedja 44 cm, vikt 12,7 g, originaletui, ytterask.
WIWEN NILSSON, ring, silver, bergkristall, signerad, Lund 1963, stl 15+ mm, vikt 8,5 g, väldigt små nagg på bergkristallen, (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 7,71 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 18,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, varav mittsten 0,07 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, varav mittsten 0,07 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K roséguld, baguetteslipade safirer ca 1,19 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, safirer med små nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,91 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/VVS-VS, stift, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 5,45 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 16,4 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten samt en diamant med ytdefekt.
BVLGARI, örhängen, Lucea,18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv. ca TW/VS, stift, höjd 6 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, gula, bruna och grå briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, tsavoriter, stl 16,25 mm., vikt 6,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, gula och orangea safirer, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 40,5 cm, vikt 13,7 g.