Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,5 g, stift.
HELALLIANSRING, 21K guld, rubiner ca 1,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, några rubiner med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct, ca TW-Cr/P, höjd 13 mm, längd 41 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VVS-VS, Sengels guldsmedja, Stockholm 1991, stl 14,75 mm, vikt 6,1 g, mittstenen är ca 0,30 ct.
RING, 14K guld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/P, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, behandlade safirer, Guldsmed Björn Nilsson, Kristianstad 2005, stl 17,75 mm, vikt 11,5 g, några safirer med nagg.
ARMRING, 18K trefärgat guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, diameter 6,5 cm, vikt 21,4 g.
ARMBAND, 8-radigt, korall, lås i 18K guld, orm med rubinögon, längd ca 15,5 cm, vikt 25,1 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, rosa turmaliner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.
COLLIER, 18K guld, navetteslipade safirer, 207 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW/VS, längd 41 cm, 42,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13-13,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCa/VS, viktm11,5 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, längd 18 cm, ca TW-W/VS-SI, vikt 16 g. en sten är cz.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 1,0 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1993, stl 16,25 mm, vikt 5 g, rubinen med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rund- och briolettslipad ametister, höjd 35 mm, vikt 4,4 g, krokar.
MIKIMOTO, brosch, 14K guld, 13 pärlor, stämplad Mikimoto Tokyo, ca 37×32 mm, vikt 6,0 g.
HÄNGE, 18K guld, 5 trapets - och 5 baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, kors, höjd 39 mm, vikt 3,2 g.