Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 1,21 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g, en diamant är trasig.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, 2 diamanter snurrar i sin fattning, en diamant med nagg på kulett, vikt 3,2 g,
RING, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 6,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 17 cm, vikt 23,5 g, låset är böjt/skevt men fungerar.
ARMRING, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder, 47 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, 56x56 mm, vikt 31,6 g, en smaragd är skadad, enstaka stenar med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad gul safir ca 1,68 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, rubiner, safr, smaragd, diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,25 mm, vikt 9,5 g, slitna fasettkanter, smaragden är skadad.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade sötvattenspärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS, höjd 28 mm, vikt 7,7 g, stift,
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade odlade pärlor ca 12x10 mm, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS-SI, krokar, höjd 27 mm, vikt 5,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rosa safir ca 1,14 ct, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, safiren med nagg på undersidan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca TW/VVS, Ge-Kå, Stockholm 1998, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, 10 briljantslipade diamanter 0,69 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, enstaka små diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld/rodinerat guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ct ca TW-Cr/VS, stl 14,75 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,05 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 3,6 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 40-44 cm, vikt 3,1 g.