Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire stil, reliefåsar, pärlbårder, G. Moradino, Milano ca 1950, höjd 27 cm, fylld botten, totalvikt 1217,3 g, liten buckla vid en av manschetterna.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, rocailler, blommor i relief, löstagbara manschetter, A. Ambrosius, Stockholm 1861, höjd 26 cm, fylld botten, totalvikt 1230,9 g, bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, längd ca 74 cm, butiksintyg 210220 från Mikomoto Lane Crawford, originaletui, ytterkartong, inget lås, vikt 45,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad gul safir ca1,91 ct, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir ca 2,18 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(F)/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, 2 ihoplödda, 7 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/F-G)/VS-SI, 3 smaragder, Bo Andersson, Uppsala 1995, stl 15,25 mm, vikt 7,4 g, 1 diamant med skada, smaragder med nagg.
RING, 18K vitguld, aventurinkvarts, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,84 ct, River(E)/SI2, gradering av Rolf Kruger, plomberad.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,3 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,12 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 24,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,92 ct, 19 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/P, höjd på hänget 17 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalfasetterade akvamariner ca 1,85 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, stift, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,16 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VS1, stl 18 mm, vikt 5,9 g, diamant med låg krona samt nagg på rondist.
BROSCH, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca Ca/P, mått 58 x 49 mm, vikt 9,6 g.