Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
COLLIER, 18K guld/delvis rodierat, svarta briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, kronhjort, längd 44 cm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter med ytdefekter.
COLLIER, 18K guld, 18 st briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-43 cm, vikt 3,9 g.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 125 briljantslipade diamanter ca 10,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 32,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,62 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,70 ct ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 5,9 g, något skev skena.
STRÖMDAHL, hänge/kedja, hjärta, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, en ca Cr, höjd 22 mm, längd 45,5 cm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter har små nagg på kuletten, originaletui och kartong.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner 4,36 ctv, 32 briljanter 1,14 ctv ctv ca W-TCr/SI, vikt 4,9 g, clips med stift
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, snidad bergkristall, 12 carréslipade smaragder, 134 briljantslipade diamanter, ca 1,30 ctv, ca TW-Ca/P, höjd 65 mm, vikt16,3 g, stift, smaragder med nagg och skador, flera diamanter med nagg och skador.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, kuddslipad, 4,90 ct, 9,61x7,24x7,04 mm, ursprung Sri Lanka, Swedish Gem Lab report nr GR00660, nagg på rondisten.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,68 ct, 7,78x6,57x5,93 mm, ursprung Sri Lanka, något skev kulett.
HÄNGE, 18K guld med lime kvarts 1,85 ctv, tsavoriter 0,42 ctv, åttkantslipade diamanter 0,03 ctv, vikt 1,6 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI, längd 18 cm, vikt 5,5 g, någon enstaka med nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,54 ctv, ca TCa(K-L)/SI, längd 18 cm, vikt 7,5 g, några enstaka diamanter med nagg,
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca TW(F)/VS2, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, mittstenen har litet nagg på kuletten.