Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
ARMBAND, 14K vitguld/platina,15 åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, Nederländerna, längd 16 cm, vikt 8,0 g, några diamanter skadade.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 5,22 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, mått 28x15 mm, vikt 2,3 g, en diamant har nagg.
HÄNGE, kors, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, mått 28x15 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 21.6 g, några diamanter med skador och nagg,
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies.
GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, turkos, emalj, Stockholm 1846, innermått ca 55 x 48 mm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 10,2 g, skador/bucklor, emaljskador.
HÄNGE, 18K guld i ögglan, låghaltigt guld, silver, rosenslipade diamanter, antik, höjd 25 mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, förgyllt silver, ametister, 1900-talets första hälft, längd 42 cm, vikt 48,9 g, gravyr, etui.
TAGE GÖTHLIN, ljusstake, silver, cabochonslipade ametister, Tenn & Silver AB, Göteborg 1963, höjd 26 cm, fylld botten, vikt 721,1 g.
BORDSBESTICK, 36 delar, Rosenholm, silver,12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, silvervikt ca 1440 g.
BORDSBESTICK, 20 delar, silver, Svensk rund, 6 skedar, 6 gafflar, 8 knivar, silvervikt ca 450 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/IF, Kå-Ce, Stockholm 1974, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, stjärnsafir 16,97 ct, stl 15,5 mm, vikt 17,3 g, safiren har inneslutningar som når ytan och repor.
ARMBAND, 18K guld, länkad, Vicenza, Italien, bredd 4,0 cm, längd 19,5 cm, vikt 93,5 g.