Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, förgylld i 23K guld, öppningsbar, antik, vikt 26,1 g, små bucklor.
ARMRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,74 ct, ca W(H)/P1, Oskar Lindroos, Helsingfors 1919 eller 1921, stl 6,0x4,8 cm, vikt 9,9 g, graverad N.P. 1905-1925, säkerhetskedja, originalask.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, antik- gammal- äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Stockholm 1980, stl 14,75 mm, vikt 7,0 g, flera diamanter har nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 0,66 ctv TW(G)/VS, vikt 3,7 g, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 8,5 g, enstaka diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 4,95 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, Stockholm 1972, stl 16 mm, vikt 5 g, nedsliten fattning.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 1,00 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca River-Ca/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, rubinen har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg och skador.en diamant skadad.
ARMRING, 18K guld, svart emalj, G Dahlgren & Co, Malmö 1877, mått 50,4 x 6,1 cm, vikt 18,7 g, säkerhetskedja, bucklor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, längd 17,5 mm, vikt 6,9 g, någon enstaka diamant med mindre nagg vid kuletten.
RING, 18K guld, 3 rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, inga stämplar.
BROSCH, 14K guld, snidad korall ros, mått 40x33 mm, höjd 20 mm, vikt 23,4 g, skadad och limmad.
STIGBERT, ring, 18K vitguld, rundslipad ametist ca 11,00 ct, Engelbert, Stockholm 1958, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
HÄNGE, 18K guld, behandlad rosaorange safir ca 1,80 ct, brljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/VS, höjd 16 mm, vikt 1,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,44 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 3,5 g.