Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
SMYCKESET, 3 delar, förgylld metall, granater, armband, collier, örhängen, collier 43 cm, armband 18,5 cm, höjd örhängen 3,3 cm, skruvmekanism, total vikt 61,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,30 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 9,6 g, smaragden har skador i två hörn.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10x8 mm, 18 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr/SI, höjd 46 mm, vikt 12,0 g, clips, enstaka diamanter har nagg och skador.
ARMBAND, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, antik, Franska kontrollstämplar, längd 23 cm, vikt 19,2 g, omarbetad, flera diamanter har nagg och skador, senare säkerhetskedja i 18K vitguld.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,0-8,9 mm, lås i 18K guld/vitguld, längd 54 cm, vikt 25,8 g, säkerhetskedja i palladium.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4-rader, odlade pärlor ca 5,0-5,5 mm, lås i 18K guld, bredd 20 mm, längd 18,5 cm, vikt 30,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ctv W(H)/SI1 GIA report 1283924542, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,47 ct, ca W/VVS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, ovalslipad safir, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, en P, 1920-tal, stl 17 mm, vikt 2,4 g, en diamant är briljantslipad, safiren med nagg och slitna fasettkanter, ringen har blicit reparerad.
ARMBAND, 18K vitguld, carréslipade safirer ca 5,65 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W/SI, längd 17 cm, vikt 11 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad South Seapärla ca 11,8-12,3 mm, off round, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 35 mm, kedja 44 cm, vikt 5,1 g, en diamant skadad, några med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, River(E)/IF, IGI certifikat F1N91725, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, bruten försegling medföljer.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca Cr(J)/VS1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, svaga fattningar, en diamant saknas.
ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 2,04 ct, ca TCa(K)/VVS1, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 19 cm, vikt 13,7 g, flertalet diamanter med kulettfasett, några diamanter med nagg och skador, en diamant lös i sin fattning.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca River-W(D-H)/VS1-VS2, 2 diamanter med IGI inskription på rondisten F5D52185 och F5D48989, stl 17 mm, vikt 4,1 g, naturaler på rondisterna, kopia på certifikat medföljer.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 prinsesslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g.