Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
RING, 18K vitguld, hjärtslipad smaragd 12,27 x 11,1 x 6 mm, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 21,0 g, smaragden är trasig.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, turmalin ca 0,54 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, kedja 40 cm, vikt 5,7 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, 2 diamanter med små naturaler på rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,45 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, Hellström Åhrling, Stockholm 1971, stl 15,25 mm, vikt 6,9 g, smaragd med skada.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, gravyr.
ARMRING, 18K guld, 201 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW/VS-SI, diameter 6 cm, vikt 10,3 g, en diamant åttkantslipad, något skev, låser bara med låsöglor.
ARMRING, 18K vitguld, 201 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW/SI-P, diameter 6 cm, vikt 10,6 g, låser bara med låsöglor
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, gammalslipade diamanter, ca W/SI-P, Ryssland, vikt 9,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca W/SI, England, stl 18 mm, vikt 7,5 g.
Visa varaSmycken Nål
NÅL, ca 12K guld/silver, rosenslipad diamant 5,4 x 5,1 mm, 8 gammalslipade diamanter, längd 51 mm, vikt 1,7 g, omarbetad, nagg, etui.
BROSCH, 18K guld, rosenslipad diamant 8 x 7,2 mm, längd 45 mm, vikt 3,4 g, nagg, inneslutningar som når ytan, etui.
RING, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 13,5 g, gravyr, akvamarinen har slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, öppningsbar medaljong, blå emalj, mått 47 x 25 mm, kedja 500 mm, vikt 14,7 g, små emaljskador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, varav mittsten 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,4 g.