Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,61 ct ca W/VS, Börje L. Berglund, 1962, stl 18,25 mm, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 13 briljanter 0,39 ctv G(TW)/VS, vikt 4,1 g storlek 16,25 mm
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct W(H)/SI, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 4,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, enstaka med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
HELALLIANSRING, platina, 22 briljant- och gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Johan Petterson, Stockholm 1936, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, några diamanter med nagg och skador.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 41,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, längd 19 cm, vikt 14,1 g,
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,78 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Kå-Ce, Stockholm 1998, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,60 ct enligt gravyr, ca TW-VS,Kå-Ce, Stockholm 1998, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/SI1, GIA laserinskription 6312135900, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g, GIA Diamond Dossier.
NATTLJUSSTAKE, silver, hänkel i svart trä, B. Bartolozzi, Florens ca 1950, höjd 8 cm, längd 26,5 cm, vikt 229,9 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad rosenkvarts, M Elmblad, Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 7,4 g.
K. ANDERSSON, bägare, silver, invändigt förgylld, räfflad fotring, pärlbårder, vridna reliefåsar, Stockholm 1941, höjd 17, cm, diameter 14,7 cm, vikt 391,5 g.