121 - 140 av 316
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,61 ct ca W/VS, Börje L. Berglund, 1962, stl 18,25 mm, vikt 2,0 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 13 briljanter 0,39 ctv G(TW)/VS, vikt 4,1 g storlek 16,25 mm

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K guld, prinsesslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct W(H)/SI, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 4,0 g.

6 300 kr

Utrop: 6 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

21 DIAMANTER, briljantslipade ca 1,01 ctv, ca LY/VVS-VS.

3 000 kr

Utrop: 2 800 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, enstaka med nagg på kuletten.

19 000 kr

Utrop: 21 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.

3 100 kr

Utrop: 3 200 kr

ÖRRINGAR, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, vikt 7,9 g.

12 800 kr

Utrop: 14 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.

6 800 kr

Utrop: 7 200 kr

HELALLIANSRING, platina, 22 briljant- och gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Johan Petterson, Stockholm 1936, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, några diamanter med nagg och skador.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 14,8 g.

22 000 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 41,0 g.

Utrop: 17 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, längd 19 cm, vikt 14,1 g,

Utrop: 7 500 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,78 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Kå-Ce, Stockholm 1998, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g, 1 diamant har nagg på kuletten.

8 000 kr

Utrop: 8 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,60 ct enligt gravyr, ca TW-VS,Kå-Ce, Stockholm 1998, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 14 800 kr

RING, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/SI1, GIA laserinskription 6312135900, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g, GIA Diamond Dossier.

13 000 kr

Utrop: 11 000 kr

NATTLJUSSTAKE, silver, hänkel i svart trä, B. Bartolozzi, Florens ca 1950, höjd 8 cm, längd 26,5 cm, vikt 229,9 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad rosenkvarts, M Elmblad, Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 7,4 g.

3 000 kr

Utrop: 2 700 kr

K. ANDERSSON, bägare, silver, invändigt förgylld, räfflad fotring, pärlbårder, vridna reliefåsar, Stockholm 1941, höjd 17, cm, diameter 14,7 cm, vikt 391,5 g.

Utrop: 5 000 kr

SOCKERRUSKA, silver, empire stil, fågel som lockknopp, A. Steffensen, Köpenhamn 1921, höjd 17 cm, vikt 155,8 g.

Utrop: 2 200 kr