Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
ARMRING, 18K guld, emalj, antik, innermått 5 x 5,6 cm, vikt 26,6 g, lagningar, bucklor.
ARMBAND, 14K och 9K guld, emalj, antik, gömma, längd ca 17 cm, vikt 27,8 g, skador, tennlödningar, lagningar.
BROSCH,14K guld, nål i 9K guld, pärlor, hårgömma, glas, antik, höjd 43 mm, vikt 14,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,04 ct, ca TW(F)/SI1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g, slitna fasettkanter, nagg vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,01 ct, ca TW(G)/SI1, stl 18 mm, vikt 4,7 g, slitna fasettkanter, nagg vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct, ca Cr(J)/SI1, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, slitna fasettkanter, nagg, gravyr.
BESTICKSERVIS, silver, 93 delar, modell Uppsala, 12 matgafflar, 12 matsknivar, 2 matskedar, 13 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 12 bordskedar, 11 efterrättsskedar, 12 mockaskedar, 3 smörknivar, 1 tårtkniv, 1 såsslev, 1 serveringssked, vikt 3860,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 0,48 ct, ca TW/VVS2, GIA inskription 2101952561, Kaplans Safir, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1982, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, navetteslipad akvamarin ca 2,25 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 25 mm, ankarkedja 46 cm, vikt 3,7 g.
GUNNAR FAHLSTRÖM, armring, 18K guld, grå månsten, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1956, innermått 6,3 x 5 cm, vikt 51,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter, stl 14,5 mm, vikt 22,4 g, diamanterna har inneslutningar och nagg.
ARMRING, 18K guld, halvpärla, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/SI, mått 60 x 55 mm, vikt 6,5 g, en sten är utbytt till en vit sten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, cabochonslipad smaragd ca 1,48 ctv, briljant - och droppslipade diamanter ca 0,70 ctv, gula samt ca TCa-Ca/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 40 mm, vikt 8,9 g, huggies.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist ca 33 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 45 mm, vikt 17,2 g, ametisten har liten repa på bordet, en diamant har litet nagg på kuletten och en har liten inverterad natural vid rondisten.