Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
COLLIER, förgyllt silver, rosa odlade sötvattenspärlor ca 5-7,5 mm, längd 47 cm, vikt 5,2 g.
COLLIER, agat i olika blå nyanser, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm,
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, 5 onyxer, strass,lås samt detaljer i sterlingsilver, längd 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor, knappformade, ca 8 mm, stift, vikt 1,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,5 mm, vikt 6,9 g.
RING, 14K guld, 3 smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TCr(I)/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g, en smaragd med mindre nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, pärlemor, revolvrar, längd 3,5 cm, vikt 12,6 g.
COLLIER, 3-rader, keshipärlor, färgade odlade sötvattenspärlor, trumlade halvädelstenar, längd 47 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenpärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,2 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
MATSILVER, förgyllt silver, 2 större och 4 mindre skedar, C.G. Hallberg, 1906-1908, längd 19 resp. 14 cm, total vikt 164,4 g, något skadat originaletui.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, mjuk kvadratisk fot, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1967, höjd 18 cm, fylld botten, skada/spricka på ena ljusstaken.