Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
RING, sterlingsilver, briljantslipad diamant ca 0,10 ctv, brun ton, C Berggren, Stockholm 2009, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner ca 1,04 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,2 g.
KULTASEPPA SALOVAARA, hänge, silver, fasetterad rökkvarts, Finland 1969, mått 3,3 x 5,0 cm, vikt12,1 g.
KULTASEPPA SALOVAARA, armring, silver, syntetiska blå spineller, Finland 1969, mått 5,5 x 6,5 cm, vikt 35,8 g.
ARMBAND, silver, cabochonslipade ametister, Birgitta Thylstrup, Stockholm 1953, längd 18,5 cm, vikt 86,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,27 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14 dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd på hänget 13 mm, ankarkedja 42 cm, vikt 1,7 g.
RING, 14K guld, 3 pärlor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, antik, vikt 4,3 g, diamanterna har skador, saknar stämplar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,66 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, ankarkedja 40 cm, vikt 2,0 g, små nagg.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade turmaliner, krokar, längd 4,5 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, bokstav U, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, Lars-Ola Sellen, Gnesta 1978, stl 15,5 mm, vikt 7,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade blå safirer ca 1,43 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, Lars-Ola Sellen, Gnesta 1977, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.