Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
RING, orm, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,5 mm, vit sten, Italien, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld med prasiolit 1,77 ctv åttkantslipade diamanter 0,06 ctv, vikt 1,4 g
ALLIANSRING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TW/P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 15,25 mm, vikt 5,4 g, 3 diamanter skadade.
ALLIANSRING, 18K guld, prinsess och baguetteslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17+ mm, vikt 6,0 g, en diamant är trasig, svaga fattningar, några ligger snett i fattningen.
RING, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 5 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, silver, rosenslipade diamanter, hängets höjd 20 mm, ankarkedja i platina, kedjans vikt 5,6 g, längd 41 cm, enstaka diamant med nagg.
COLLIER, förgyllt silver, ametister, imitationspärlor, längd 43 cm, 24,3 g, två pärlor saknas. låset i metall.
RING, 18K guld, 2 st ihoplödda, 12 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS, 4 blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, gravyr, några safirer skadade.