Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
CARTIER, fotoram, sterlingsilver, maghony, mått 19 x 24 cm, små bucklor, repor på träramen.
SMYCKESET, örhängen, hänge, sterlingsilver, grön och orange emalj, längd 5 cm, krokar, vikt 6,3 g.
COLLIER, sterlingsilver, emalj, opal, oval odlad sötvattenspärla, längd 43 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, trädd på tråd utan knutar, längd 180 cm.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,53 ct, ca Cape/skador på rondist som går ut över bord och paviljong, vikt 1,3 g.
RING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 7,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, magnetlås, ametister, pärlor ca 9-9,5 mm, längd 79 cm, vikt 85,7 g.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
HÄNGE, 12K guld, pärlor, onyx, höjd 31 mm, vikt 4,9 g, bucklor, ögla i 18K guld, lödning i 14K guld.
RING, platina, syntetisk blå safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, 1 diamant har en hålighet på bordet.
SMYCKESSET, collier och örhängen, gulmetall, granater, längd 39,5 cm, skruvmekanism.
ARMBAND, 10K guld, briljantslipad diamant ca 0,005 ctv, justerbar längd 15,5 och 17,5 cm, vikt 1,0 g.