Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 15 oval- och briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 12 mm, ankarkedja 46 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad hematit, stl 16,5 mm, Juvelerar John Pettersons eftr., 1957, vikt 5,0 g.
COLLIER, onyx, knappformade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 69 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ormlänk, ovalslipad blå topas ca 7,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/SI, längd 45 cm, vikt 8,0 g.
RING, 18K guld, 1 trappslipad rubin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 1.9 g, rubin med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 23x15 mm, krokar, vikt 14,0 g.
PÄRLCOLLIER, färgade behandlade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade ametister, ovala ca 9 x 7 mm, stift, vikt 1,7 g.
Smycken Slipshållare
THERESIA HVORSLEV, slipshållare, sterlingsilver, längd 59 mm, vikt 8,2 g, signerad. (d)
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade rosatonade sötvattenspärlor ca 13,3 mm, krokar, längd 35 mm, vikt 8,0 g.
PÄRLCOLLIER, diskformade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, knutet, längd 45 cm.
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek ca 12 x 6 cm, vikt 100 g.
COLLIER, lapis lazuli, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 59 cm.