Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
MANSCHETTKNAPPAR, 18/9K guld, pärlemor, cabochonslipade safirer, vikt 6,3 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld/förgylld metall, pärlemor, cabochonslipade safirer, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 23 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, skada, låg krona, litet bord, slitna fasettkanter.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad blå safir 0,41 ct, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, mått 0,6 x 1,3 cm, vikt 0,7 g, några diamanter ligger snett i sin fattning, safiren har nagg på fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, W(H)/SI2, GIA certifikat 6271524342, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE, 18K guld, 15 rubiner, 15 blå safirer, hjärta, höjd 20 mm, bredd 13 mm, vikt 1,6 g, slitna fasettkanter.
RING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,25 mm, vikt 7,8 g.
RING, silver, delvis förgyllt, diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 19,1 g, mittstenen är skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,29 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, längd på hänget 12 mm, ankarkedja 41 cm, vikt 1,8 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,05 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 1,8 g, 1 safir har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca Cr/P, 35 briljantslipade och 25 baguettslipade diamanter, ca 0,65 ctv ca W-Ca/P, vikt 6,7 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovala rosa safirer ca 0,92 ctv, 64 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/P, mått 8,7 x 8,2 mm, stift, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade och 28 baguettslipade diamanter ca 1,00 ctv Cr-LY/P, skadade stenar, stl 18,25 mm, vikt 7,6 g, svaga fattningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå ovalslipad safir ca 0,61 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 14 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, blå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-CR/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 9,5 g. 2 diamanter är trasiga, diamanter med nagg, safirer med stora skador/nagg, sliten ringskena.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, briljanter 0,02 ct, krokar.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, doserat, knutet, lås i sterlingsilver, längd 56 cm.