Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 86,4 g, knutet.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, 2 åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 18K guld, paste, 14 små halvpärlor, G. Dahlgren & Co, höjd 30 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 gammal- briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI, safirer, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, några safirer är skadade.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv ca TW(G)/VS, vikt 1,3 g, stift, en diamant med låg krona, en diamant med nagg på kulett, en diamant med stora extrafasetter, naturaler på rondist.
ENGELBERT, carmoséring, 18K vitguld, ovalfasetterad rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g. Rubin med nagg vid bordet.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 8 briljantslipad diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad färgad kvarts, krokar, längd 4 cm, vikt 4,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 35 x 15 mm, krok, vikt 17,9 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, karneol, odlade sötvattenspärlor, längd 47 cm + hängdel 5 cm, vikt 10,3 g.