Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,0-6,8 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 49 cm, knutet, vikt 12,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5 mm, lås i silver, längd 51 cm, knutet, vikt 6,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i 18K guld, längd 51 cm, knutet, vikt 8,3 g, hänget har sliten ögla.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,5- 8,0 mm, doserat, lås i silver med grön kalcedon, längd 55 cm, knutet, vikt 21,4 g, trasigt lås.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,4 mm, lås i silver med odlad pärla och markasiter, längd 19 cm, knutet, vikt 21,2 g.
HÄNGE, 18K guld, safir, 18 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/P, höjd 15 mm, vikt 2,0 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, citrin, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, W-Ca/VS-P, stl 18 mm, vikt 2,2 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,50 ct, 12 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/P, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g, smaragd med nagg, repor, slitna fastettkanter och inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 4,8 mm, off round, längd 16,5 cm, vikt 8,3 g, lås i 14K guld.
JACKETRING, 18K vitguld, 26 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 ovalfasetterade rubiner, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/P, längd 20 cm, vikt 10,9 g.
RING, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-LBr/P, stl 16 mm, vikt 8,3 g, några diamanter skadade, ringen är omarbetad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g, mindre nagg på en kulett.