Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
COLLIER, 3-rader, trumlad ametist, bergskristall och rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, längd 43 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8-8,5 mm, något offround, längd 50 cm, lås i silver, vikt 39,1 g, knutet.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, fasetterade färgade kvarts, knappformade odlade sötvattenspärlor, silverfärgade detaljer, magnetlås, längd 47 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, knappformade odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 6 cm, vikt 7,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad ametist enligt gravyr 1,04 ct, 12 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,60 ctv ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
SUPKALK, silver, invändigt förgylld, kvadratisk fot med gallersarg, IP. Ernander, Uppsala 1821, höjd 11 cm, vikt 41,3 g, gravyr, spricka.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, odlade pärlor, cabochonslipad iolit, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, 2-radig, pärlor ca 5,6-7,8 mm, längd 44,5 cm, ioliten är trasig, behov av omträdning.
SUPKALK, silver, invändigt förgylld, cicelserad dekor, IL. Klint, Norrtälje 1839, höjd 11 cm, vikt 38,5 g, monogram, buckla.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1956, mått 2,5 x 5,1 cm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI, slt 17,75 mm, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.
BRÄNNVINSKÅSA, silver, oval med med hänkel i form av lejonhuvud samt med ringhänge, N. Mattson, Stockholm 1951, höjd 5,5 cm, längd 13 cm, vikt 68,0 g, gravyr.
SUPKOPP, silver, i form av en tumlare på välvd fot med hänkel, E. Ernander, Uppsala 1805, höjd 55 mm, längd 77 mm, vikt 22,8 g, monogram, lagning.
DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, River(E)/P2, gradering av Rolf Kruger, plomberad, stor skada på kronan.