Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
RING, 14K vitguld, droppslipad grön turmalin ca 2,85 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 14K vitguld, droppslipad rosa-orange topas ca 3,0 ct , briljantsllipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,2 g, topasen med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River/VVS, engelska stämplar, stl 17+ mm, vikt 6,7 g, tre diamanter har skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, 28 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 15 mm, vikt 12,5 g, huggies.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant 0,70 ct, TCr(I)/IF, GIA certifikat 2347399049 samt inskription på rondisten, 104 briljantslipade diamanter totalt ca 0,85 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 55 mm, vikt 23,0 g, stift, några diamanter med nagg och skador, några safirer med nagg.
ARMRING, 14K guld, turkos, opal, halvpärlor, antikt, Österrike/Ungern, Pest, 1900-talets början, 5x5,5 cm, vikt 11,1 g, 2 pärlor saknas, bucla, opal och turkos med slitage och små nagg.
HÄNGE, 14K guld, ovalslipad citrin ca 35,00 ct, halvpärlor, Österrike, höjd 34 mm, vikt 9,8 g, tennlödning.
RING, 14K guld, odlade pärlor, 12 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 31,1 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad blå safir ca 0,42 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g, mittstenen är ca 0,30 ct.
RING, 18K guld, 89 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,35 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 7 safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, safirerna med mindre nagg, en diamant är skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,8-7,2 mm, lås i 18K vitguld med odlade pärlor och briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/SI, längd 70 cm, vikt 46,2 g.