121 - 140 av 360
1...678...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021

Klubbad för

RING, 14K vitguld, droppslipad grön turmalin ca 2,85 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 14K vitguld, droppslipad rosa-orange topas ca 3,0 ct , briljantsllipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,2 g, topasen med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, 14K guld, bredd 5 mm, längd 77 cm, vikt 35,4 g.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River/VVS, engelska stämplar, stl 17+ mm, vikt 6,7 g, tre diamanter har skador.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, 28 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 15 mm, vikt 12,5 g, huggies.

5 300 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, kuddslipad diamant 0,70 ct, TCr(I)/IF, GIA certifikat 2347399049 samt inskription på rondisten, 104 briljantslipade diamanter totalt ca 0,85 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 55 mm, vikt 23,0 g, stift, några diamanter med nagg och skador, några safirer med nagg.

Utrop: 28 000 kr

ARMRING, 18K guld, hamrad yta, W.Crona 1989, diameter 63 mm, vikt 20,5 g.

Utrop: 8 300 kr

ARMRING, 14K guld, turkos, opal, halvpärlor, antikt, Österrike/Ungern, Pest, 1900-talets början, 5x5,5 cm, vikt 11,1 g, 2 pärlor saknas, bucla, opal och turkos med slitage och små nagg.

3 600 kr

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, 14K guld, ovalslipad citrin ca 35,00 ct, halvpärlor, Österrike, höjd 34 mm, vikt 9,8 g, tennlödning.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 14K guld, odlade pärlor, 12 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 31,1 g.

8 100 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, navetteslipad blå safir ca 0,42 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 2,5 g.

4 700 kr

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g, mittstenen är ca 0,30 ct.

8 600 kr

Utrop: 9 600 kr

RING, 18K guld, 89 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 11 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,35 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 5 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 10 200 kr

RING, 18K rodierat guld, 7 safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, safirerna med mindre nagg, en diamant är skadad.

Utrop: 16 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,8-7,2 mm, lås i 18K vitguld med odlade pärlor och briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/SI, längd 70 cm, vikt 46,2 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, ovalfasetterad smaragd ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd 2,1 cm, vikt 3,3 g, en diamant skadad, smaragden har nagg och skada.

Utrop: 9 000 kr