Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 13,1 g, några briljanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, huggies, höjd 14 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 2,05 ct, rubiner ca 0,58 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, originaletui.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 9,22 ctv, rosa och gula safirer ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca-P, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, safien har nagg och inneslutningar som når ytan, rosa safiren med nagg, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, droppslipade ametister ca 4,0 ctv, 2 behandlade gula briljanter 0,12 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Mandelstam, stift, höjd 44 mm, vikt 10,9 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, lås i 14K vitguld, odlade pärlor, oval/rundslipad safir ca 3,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 2-radig, pärlor ca 8 mm, längd 42,5 cm, vikt 76,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade behandlade rubiner 0,74 ctv, vikt 1,2 g, stift.
ÖRRINGAR, 18K guld, 20 st briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W/VS, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 4,86 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm vikt 9,6 g, några diamanter med inneslutning som når ytan samt napp på kulett.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
KAFFEKANNA, silver, nyrokoko, bukigt liv, handtag med detaljer i elfenben, ornament med ekollon och ekblad, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1856, lock med knopp i form av örn, höjd 28 cm, bredd 27 cm, vikt 1005,6 g, del av elfenben ersatt, mindre bucklor.
MJÖLK- GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, godronnerad, blom- och bladornament, möjligen Gustaf Folcker, Stockholm 1856, höjd 14,5 cm, bredd 13 cm, vikt 172,6 g, mindre buckla.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,6 g.