Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Prins Albert, 2 matknivar, 10 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 4 bordsskedar, 2 fiskgafflar, 2 fiskknivar, 10 smörgåsgafflar, 10 smörgåsknivar, 11 efterrättsskedar, 12 teskedar, såssked, GAB, Stockholm 1962-1972, totalvikt 3026,1 g, schatull.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Falköping 1969, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg, en diamant skadad, några diamanter rör sig i fattning.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, rokokostil, Tyskland, höjd 22,5 cm, fyllda bottnar, totalvikt 1007,7g.
ÖRHÄNGEN, 20K guld, 2 ovalslipade gröna safirer totalt ca 5,50 ct, vikt 4,1 g, stift.
KANNA, silver, invändigt förgylld, empire, lejonmaskaroner, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1816, höjd 12 cm, längd 11 cm, vikt 159,0 g, lagning, något skev.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, vågbandsbård, Olof Löfvander d y, Luleå 1802, höjd 18 cm, diameter 14,2 cm, vikt 342,0 g, monogram/gravyr, skev fotring.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir enligt gravyr 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,90 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, svensk importstämpel, vikt 6,4 g.
ARMBAND, 18K vitg., 13 briljanter ca 2,25 ctv ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 18,1 g. ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv ca TW-TCr/VVS-SI, längd 16,5 cm, vikt 18,1 g, enligt gravyr så finns det en sten 0,74 ct TW/SI, två stenar 0,42 ct styck TCr/VVS samt 2 stenar 0,24 ct styck TCr/VS.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca W/VS, H. Jonssons Guldsmedsverkstad Eft, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 3,6 g, storleksändrad.
W.A. BOLINS, ring, 18K vitguld, safirer, 8 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, mindre skada på en safir, sliten sargfattning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 2,1 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,56 ctv, briljanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 0,98 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, höjd ca 2 cm, huggies, vikt 3,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,41 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI1, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 7 mm, stift, vikt 2,2 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, smaragd 2,70 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, Göteborg 1973, stl 18,75 mm, vikt 8,1 g, smaragden har nagg och mindre skador på fasettkanterna, en diamant har mindre skada.