Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
RING, 18K roséguld, ovalslipad akvamarin ca 2,28 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
HALSKEDJA, 18K guld/vitguld, rund pansarlänk, 72 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, bredd 6,7 mm, längd 41 cm, vikt 68,5 g, en diamant är utbytt med en skadad åttkantslipad diamant.
HALSKEDJA, 18K guld, spetsig ankarlänk, Evert Gustafsson, Stockholm, bredd 7,5 mm, längd 52 cm, vikt 99,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/SI2, HRD certifikat samt inskription på rondisten 170002971560, Altinbas, stl 17 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 15 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/SI, Axel Bergman, Stockholm 1957, stl 15,5 mm, vikt 7,7 g, flertalet stenar skadade.
RING, 23K guld, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enl gravyr, ca TW/VS-P, stl 18 mm, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahititpärlor, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stift/clips, höjd 19,2 mm, vikt 11,5 g.
RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, safirer ca 2,0 ctv, stl 16,75 mm, vikt 10,7 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv,ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g, smaragden har nagg, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rubiner ca 2,0 ctv, smaragder ca 1,5 ctv, briljantslipadediamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stift, höjd 68 mm, vikt 4,6 g, smaragderna med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragder ca 2,17 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8 g, några stenar med nagg och skador, påse.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akamarin ca 7,23 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6 g, akvamarinen har en skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade akvamariner ca 5,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stift, höjd 17 mm, vikt 4 g, en akvamarin med nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 12,3 ct, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, emalj, stl 17,5 mm, inre ringskena, vikt 33,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stift/clips, höjd 17,6 mm, vikt 9 g.
COLLIER, bundna pärlor av onyx, ändar i 18K guld, Örnsköldsvik 1879, längd ca 80 cm, skada.