101 - 120 av 360
1...567...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021

Klubbad för

RING, 18K guld, opal ca 24x15x4,5 mm, Helge Andersson, Stockholm 1960, stl 18 mm, vikt 9,0 g, opal något lös i sin fattning.

5 700 kr

Utrop: 6 200 kr

SÅSSLEV, 2 st, silver, modell Engelsk Snäck, London 1833 & 1847, längd 18,5 cm, totalvikt 200,2 g, monogram.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Soppslev

UPPLÄGGNINGSBESTICK, 3 delar, silver, delvis förgyllda, modell Svensk Spetsig, soppslev, såsslev, strösked, Israel Sundström, Stockholm 1921, totalvikt 263,5 g, gravyr, etui,

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, silver, 13 ovalslipade troligen obehandlade blå safirer ca 8,00 ctv, vita rundslipade safirer, längd 18 cm, vikt 29,9 g, några stenar utbytta och några med nagg och skador.

5 200 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv varav mittstenen ca 0,40 ct, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g.

7 500 kr

Utrop: 8 600 kr

STRÖSKED, silver, modell Gammal Fransk, Alexander Magnus Lundström, Visby 1846, längd 18,3 cm, vikt 58,1 g, gravyr.

400 kr

Utrop: 500 kr

RING, 14K rodinerat guld, svart diamant ca 4,70 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv,ca stl 18 mm, vikt 6,2 g, mittstenen har ytsprickor.

Utrop: 8 000 kr

RING, 14K vitguld, droppslipad blå turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCA/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g, en diamant är skadad.

Utrop: 5 600 kr

RING, 14K vitguld, rosa korall, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,6 g.

7 300 kr

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, ovalslipad tanzanit 10,57 ct, IGI certifikat 464183600, kejda i 18K vitguld, längd 42 -46 cm, vikt 9 g, tanzaniten med nagg.

Utrop: 10 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad grön turmalin ca 1,85 ct, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, korall, 10 cabochonslipade akvamariner ca 12,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 18 mm, vikt 31,9 g.

Utrop: 30 000 kr

RING, 18K guld / vitguld, 21 briljanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, Guldfynd / Iduna, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/VS, Dahlgren & Co, Malmö, 1964, stl 18 mm, vikt 3,2 g.

4 200 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, korall, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g, iläggsskena.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ARMBAND, 18K guld, korall, längd 20 cm, vikt 13,6 g, buckla.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad kalcedon 7,81 ct, IGI cerifikat 450023645, äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,4 g, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, låghaltigt guld/platina, rosenslipade diamanter, längd 46 cm, vikt 7,8 g, en diamant sitter snett i sin fattning, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 5 500 kr

RING, 14K vitguld, rosa turmalin, 48 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 8 000 kr