Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
CHIAMPESAN, collier, 18K guld, arbetad yta, safir, Italien, längd 44 cm, vikt 43,8 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, ankarlänk, Nordiska Guldjuveler, Stockholm, längd 19 cm, vikt 36,8 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, bladdekor, nyrokoko, Adolf Lillja, Stockholm 1847, höjd 17 cm, vikt 378,8 g, fylld botten.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, koniska, Tage Göthlin för Tesi, Göteborg 1961, höjd 15 cm, vikt 460,8 g, fylld botten.
HÄNGE, 18K trefärgat guld, karvad imitation av lapis lazuli och frostad karvad bergkristall, Frankrike, höjd 3,5 cm, vikt 7,6 g.
ARMRING, 18K guld, ovalslipade ametister, säkerhetskedja, svensk kontrollstämpel, 61 x 51 mm, vikt 18,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca W(H)/VS1, Örns Juvelatelje, Göteborg 1974, stl 15,5 mm, vikt 2,7 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, 22 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-W/P, stl 15,5 mm, vikt 4,4 g, flera diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS-P, vikt 1,4 g, stift, båda diamanterna har små nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca River-TW/VS-SI, vikt 1,2 g, stift, ena diamanten har extra fasetter vid rondisten samt naturlig hålighet på bordet och nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca River/VS, vikt 1,7 g, stift, båda diamanterna har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, rubin ca 1,20 ct, gammal och rosenslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCa/P, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, några diamanter med nagg och skador, storleksändrad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16 mm, vikt 1,8 g, några diamanter har nagg och skador.
JACKETRINGAR, 4 st, 18K guld, carréslipade rubiner, safirer, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 18,25 mm, vikt 10 g totalt.
ARMRING, 18K guld, carréslipade rubiner, smaragder, safirer, diamanter 0,06 ctv, 58 x 52 mm, vikt 12 g, några diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K guld, carréslipade rubiner, smaragder, safirer, diamanter ca 0,12 ctv, längd 44 cm, vikt 8,6 g.
ALLIANSRING, 18 guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g
COLLIER, flerradigt, 20K guld, ärtlänk, längd 43 cm, vikt 28,5 g, gravyr, några defekta länkar.