Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
COLLIER, 18K vitguld, 13 briljanter 0,52 ctv, ca W/VS-SI, längd 40/42 cm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld med 17 periodoter 31,52 ctv, några med nagg, längd 18 cm vikt 12,7 g
CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad stjärnsafir ca 7,32 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCa/VS, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmstad 1966, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, en sidosten har nagg vid rondisten, stjärnsafiren rör sig i fattningen och har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 1,38 ctv, ca TW/VS, storlek 17 mm, vikt 5,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,9 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
KEDJA, 14K guld, 856 briljantslipade diamanter ca 8,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 67 cm, vikt 81,3 g, tre diamanter är skadade.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 5 gammalslipad diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, troligen Alexander Tillander, Finland tidigt 1900-tal, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, diamanterna har skador och nagg.
COLLIER, 18K guld, akvamarin, halvpärlor, rundankar, längd 41 cm, vikt 4,1 g, svensk importstämpel.
ENGELBERT, örhängen, 18K vitguld, droppslipade smaragder ca 16x8 mm, 8 gammal- briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Stigbert, Stockholm 1951, höjd 30 mm, vikt 6,4 g, skruvlås, smaragderna har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca LY/VS1, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, värmebehandlad (ev. med beryllium) ovalslipad orange safir ca 7,50 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 11,3 g, en diamant med nagg på kulett.
BONBONJÄR, silver, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1824, höjd 65 mm, diameter 95 mm, vikt 213,8 g, gravyr, mindre bucklor.