Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17 mm, 1983, Örns Juvelateljé, Göteborg, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 1,8-4,7 mm, lås i silver, paste, odlad pärla, längd 53 cm, vikt 5,3 g, säkerhetskedja.
COLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,7-3,0 mm, off round, doserat, lås i 14K guld, längd 42 cm, vikt 2,9 g, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamaner 0,16 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/P, huggies, höjd 12 mm , vikt 2,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, fasetterade citriner och turmaliner, längd 45 cm, vikt 14,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, cabochonslipade smaragder, briljantslipade diamaner ca 2,30 ctv, ca W-Cr/P, Ateler Ajour, Stockholm 1958, längd 40 cm, vikt 30 g.
ARMBAND, 18K vitguld, cabochonslipade smaragder, briljantslipade diamaner ca 0,50 ctv, ca W-Cr/P, Atelier Ajour, Stockholm 1957, längd 19 cm, vikt 18,4 g, smargaderna med skador och nagg.
BROSCH, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, odlade pärlor, äldre brilljant -, åttkant - och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, nål i 14K guld, höjd 35 mm, vikt 10,8 g, smaragden med nagg.
ENGELBERT, ring, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd, rosenslipade diamanter, Stockholm 1953, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, smaragden med slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, höjd 25 mm, vikt 2,9 g, saknar en snurrebuss, smaragderna med nagg.
CARLMAN, brosch, platina, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Stockholm 1948, 5x2 cm, vikt 11,2 g, några av safirerna är till synes syntetiska, en del safirer och diamanter har skador och nagg.
SÅSSKÅL, silver, invändigt förgylld, med fat, nyrokoko, Carl Nyström, Stockholm 1847, höjd 12 cm, diameter 20 cm, vikt 848,9 g, bucklor.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,49 ct, ca TCr(I)/VS, stl 18 mm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 1,04 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 1,11 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,8 g.