Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade behandlade rubiner 0,84 ctv, vikt 1,3 g, stift.
RING, 18k vitguld, 3 blå safirer ca 0,20 ctv, 43 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, briljant ca 0,03 ct, ca W/SI, karneol, kalcedon, mjölkkvarts, förgylld hematit, längd 17,5 cm, vikt 12,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14 / 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TCr/SI, hjärta, pansar, längd 40 cm, vikt 4,8 g, hänget är tillverkat i 14K guld, kedjan i 18K guld.
RING, 18K guld, 7 diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 15,25+ mm, vikt 7,6 g, ringskena skev.
HÄNGE, gulmetall, miniatyrmålning, signerad, oidentifierad konstnär, 1800/1900- tal, baksida av sköldpadd, höjd 64 mm, vikt 21,9 g.
RING, 18K vitguld, 4 navette- och 1 prinsesslipad diamant ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS2-SI1, stl 17+ mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 5,40 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,84 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Ceson, Göteborg 1986, stl 17,5 mm, vikt 11,5 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och mindre nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, N Wallin, Gnarp 1931, mått 3,2 x 1,5 cm, vikt 4,8 g, en diamant skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, 3 ametister, längd 42 cm, pansar, vikt 6,7 g, Finland.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,97 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade rhodolitgranater, briljanter ca 0,10 ctv, krokar med stopp.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K guld, 28 briljantlsipade diamanter ca 0,10 ctv, 7 cabochonslipade safirer ca 2,36 ctv, 28 carréslipade rubiner ca 1,40 ctv, 28 carréslipade smaragder ca 0,85 ctv, läng 19 cm, vikt 15,9 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan och mindre nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, rubiner 0,73 ctv, briljanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/SI-P, diam 18 mm, kedja 44 cm, vikt 3,3 g.